Wordpress Font Eklentisi | Wordpress Destek Platformu!
Kapat

WordPress font değiştirme konusunda kod bilginiz kısıtılı ve kodlar ile uğraşmak istemiyor, bunun daha kolay bir yolu yok mudur diyorsanız eğer, WordPress yazı fontu değiştirme eklentileri yardımınıza koşuyor.

#Bunun için piyasada bir kaç eklenti mevcut. Fakat şu an için en iyi ve ücretsiz olarak Easy Google Fonts eklentisi öne çıkıyor.

Easy Google Fonts ile kod bilgisine sahip olmadan, tüm WordPress temaları için sitenizin yazı tiplerini özelleştirebilirsiniz.

Eklenti, WordPress Özelleştirme işleviyle tümleşik olarak çalışıyor. Değişikliklerinizi anında canlı olarak görebiliyorsunuz.

Önce eklentiyi kurup, etkinleştirin. Eğer eklenti kurulumu hakkında bilginiz yoksa WordPress Eklenti Kurulumu başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

1-Eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra admin panelinizden Görünüm > Özelleştir yolunu izleyin. Sol taraftaki menüden Typography > Default Typography seçeneğine tıklayın.

WordPRess Font Değiştirme - Typography

WordPress Font Değiştirme – Typography

2-Paragraphs, Heading 1 gibi başlıkları görüyorsunuz. Bu başlıkların altlarında bulunan Edit Font seçeneğini açarak yazı stillerini canlı ön izlemeli olarak değiştirebiliyorsunuz.

Yine Edit Font seçeneği altında Styles, Appearanca, Positioning adlarında sekmeler mevcut. Bu sekmelerdeki seçenekleri kullanarak yazı tipinden satır yüksekliklerine kadar tüm ayarlamaları yapmanız mümkün.

WordPress Yazı Tipi Değiştirme - Eklenti Seçenekleri

WordPress Yazı Tipi Değiştirme – Eklenti Seçenekleri

3-Ayarlamalar bittikten sonra ise sol üstte bulunan Kaydet ve Yayımla butonuna tıklayıp, değişiklikleri aktif edin.

WordPress Yazı Tipi Değiştirme - Değişikliklerin Kaydedilmesi

WordPress Yazı Tipi Değiştirme – Değişikliklerin Kaydedilmesi

#Site genelinde spesifik bir noktada ki WordPress yazı fontu değiştirmek için ise; Örnek:Mesela yan panelde ki bileşen (widget) başlıklarının yazı tipini değiştirmek istiyoruz. Bunun için temamıza tanımlı bileşen başlıklarının CSS etiketlerini bulmamız gerekiyor.

1-Bunun için ise yazı fontunu değiştirmek istediğiniz bileşenin bulunduğu herhangi bir sayfaya gidiyoruz ve bileşen başlığına sağ tıklayıp, İncele seçeneğine tıklıyoruz.

WordPress Yazı Tipi Değiştirme - İncele

WordPress Yazı Tipi Değiştirme – İncele

2-Açılan panelde alt görselde gösterdiğim alanlardaki kod, temamıza ait bileşen (widget) başlıklarının CSS etiketidir. Bu kodu bir yere not alalım.

#Sitenizde değitirmek istediğiniz diğer ( Menü, footer yazıları, ön sayfa başlıkları gibi ) yazı alanlarının CSS etiketlerini de bu şekilde öğrenebilirsiniz.

WordPress Yazı Tipi Değiştirme - CSS Etiketi

WordPress Yazı Tipi Değiştirme – CSS Etiketi

3-Ve ardıdan Admin Paneli >> Ayarlar >> Google Fonts sekmesine gidin. Edit Font Controlskısmında, Control Name yazan yere Widget Başlıkları (veya istediğiniz başka bir isim) ismini vererek Create Font Control butonuna tıklayın.

WordPress Yazı Tipi Değiştirme - Font Kontrol Oluşturma

WordPress Yazı Tipi Değiştirme – Font Kontrol Oluşturma

4-Add CSS Selectors alanına az önce not aldığımız CSS etiketini yazalım ve Entera basalım. Ardından Save Font Control butonuna tıklayıp, kaydedelim.

WordPress Yazı Tipi Değiştirme - Font Kontrol Kaydetme

WordPress Yazı Tipi Değiştirme – Font Kontrol Kaydetme

5-Tekrar Admin Paneli >> Görünüm >> Özelleştir kısmına gidelim.. Tygopraphy >> Theme Typography seçeneğine gelelim.

Bu noktada bir üst adımda oluşturduğumuz kontrol seçeneğini görüyor olacaksınız. İşte, bu kısım için de Edit Font seçeneği ile bileşen başlıklarımızın yazı tiplerini, renklerini vs. ayarlayabilirsiniz.

WordPress Yazı Tipi Değiştirme - Bileşen Başlıkları

WordPress Yazı Tipi Değiştirme – Bileşen Başlıkları

Bu şekilde sitenizdeki tüm yazı tiplerini değiştirmeniz mümkün. Değiştireceğiniz her alan için 4. adımdaki CSS etiketi yazdığımız yere birden fazla CSS etiketi tanımlayabilir ya da her alan için yeni Font Control oluşturabilirsiniz.

Not:Alternatif olarak sadece yazılarınızın fontlarını değiştirmek, bir yazı içerisinde birden fazla font kullanmak için ise TinyMCE Advanced , CKEditor for WordPress gibi yazı editörü eklentilerini kullanabilirsiniz.

Tabii bu zengin içerikli editörlerle yazılarınızın sadece fontlarını değil, WordPress yazı fontu büyütme, yazıya renk ekleme, renkli yazı yazma gibi amaçlar için de kullanabilmeniz mümkün.

“WordPress Font Eklentisi” için 1 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat

Son İçerikler